Sandomierz (szczegóły: wikipedia) to urocze, stare miasto o niepowtarzalnym klimacie, leżące nad Wisłą nieopodal Tarnobrzegu. Miejscowość położona na kilku wzgórzach, szczyci się klimatycznymi wąskimi uliczkami i siecią podziemnych korytarzy. Znajduje się tu mnóstwo zabytków z okresu średniowiecza. Nie bez powodu ten gród porównuje się nieraz do Kazimierza Dolnego. Na zwiedzających czeka tu przytulna baza noclegowa, która w sezonie jest w stanie zapewnić udany wypoczynek wielu gościom.

Podczas zejścia ze wzgórza zamkowego, mija się tajemniczy park Piszczele, nazwany tak z uwagi na znalezienie w nim starych, ludzkich kości. Przez teren obiektu przepływa strumyk zwany Piszczelką, wijący się dnem wąwozu. Rosną tu liczne stare drzewa, takie jak akacje, kasztanowce, klony, topole i wiązy. Po odnowieniu park ten stał się popularnym miejscem rekreacyjnym, gdzie na świeżym powietrzu wyznaczono ścieżki rowerowe oraz trasy dla spacerowiczów. Znajduje się tu wiele obiektów sportowych, takich jak trawiaste boiska do gry w piłkę, asfaltowe boisko do koszykówki, park dla jeżdżących na rolkach i deskorolkach, a nawet czynny w zimie malutki wyciąg narciarski. Sporą atrakcją Piszczeli jest także park linowy, zwany „Ścieżką Tarzana”, który pozwala na pokonanie zmyślnych tras z lin, belek i kładek, podwieszonych między drzewami, na wysokości kilku metrów. Znajduje się tu także szereg altanek oraz Zielone Centrum Kultury, gdzie można zjeść przepyszną pizzę, napić się kawy i wspólnie obejrzeć mecz piłkarski na dużym ekranie. Po zejściu na dół ze wzgórza, dochodzi się do ciekawego, lessowego Wąwozu Jadwigi, który to poszerza się, to zwęża, wyglądając nieco inaczej w każdym jego punkcie. Kilkumetrowe zbocza porośnięte są drzewami, których korzenie częściowo wrastają w skały, a częściowo wiszą w powietrzu, robiąc ogromne wrażenie na obserwatorach. Krajobraz przypomina nieco namorzynowe lasy widywane na filmach przyrodniczych. Co ciekawe, wąwóz znajduje się mniej niż kilometr od centrum miasta.

Tym, którzy załatwią sobie komfortowe miejsca do spania w mieście (więcej Meteor), będą mogli zobaczyć mnóstwo atrakcji. Jeśli chce się aktywnie wypocząć na łonie natury, warto chociaż kilka godzin przeznaczyć na rekreację w sympatycznym parku miejskim „Piszczele”, a potem pospacerować po wspaniałym lessowym wąwozie porośniętym niesamowitym drzewostanem, nazwanym imieniem królowej Jadwigi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>