Na malowniczej Wyżynie Śląskiej już w czasach średniowiecza lokowane było miasto Gliwice. Od Katowic dzieli je zaledwie 30 km. Dzisiaj jest to prężny ośrodek przemysłowy związany z motoryzacją i logistyką. Znajduje się tu również jedna z największych uczelni technicznych w Polsce – Politechnika Śląska (wikipedia.org).

Dzięki doskonałej infrastrukturze drogowej Gliwice przyciągają wielu nowych inwestorów. To właśnie w tym miejscu krzyżują się dwie duże autostrady – A4 i A1. Powstanie węzła autostrady Gliwice-Sośnica było największym impulsem do rozwoju miasta w XXI wieku. Rokrocznie miasto przyciąga tysiące turystów biznesowych zainteresowanych inwestycjami w mieście. Dzięki temu baza noclegowa miasta jest bardzo zróżnicowana. Na komfortowe noclegi (meteor-turystyka.pl) mogą tu liczyć zarówno klienci biznesowi jak i indywidualni. Przy najważniejszych arteriach dróg funkcjonują hotele typu business z salami konfekcyjnymi, szkoleniowymi z doskonałym zapleczem gastronomicznym. Do wyboru mamy ponadto mnóstwo hosteli, moteli oraz pensjonatów.

Miasto może pochwalić się bardzo zróżnicowanym rozwojem. Intensywnie rozwija się tu nie tylko przemysł ale również oferta turystyczna czego najlepszym przykładem jest otwarta w 2012 roku Marina Gliwice. Znajduje się w obrębie portu gliwickiego. Najwytrwalsi żeglarze dzięki kanałowi Gliwickiemu mogą dotrzeć Odrą aż do Morza Bałtyckiego. Przy porcie funkcjonuje wypożyczalnia łodzi motorowych, można tu też zacumować własne jednostki jachtowe. Atrakcji związanych z wypoczynkiem nad wodą nie koniec. Na terenie miasta funkcjonuje Ośrodek Wypoczynkowy „Czechowice“. Mieszkańcy latem tłumnie oblegają strzeżone kąpielisko wodne, wypożyczalnię rowerów wodnych czy sprzętu wodnego. Na terenie ośrodka można wynająć domki letniskowe. W pobliżu funkcjonuje również szkoła jeździectwa konnego.

Poza zabytkowym rynkiem z ratuszami i kamienicami powstałymi na przełomie XIX i XX wieku, warto odwiedzić regionalne muzea. Wśród miejsc wartych polecenia na pewno nie sposób nie wspomnieć o Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Turyści mogą podziwiać stałą ekspozycję o nazwie „Słusznie słyną dziś Gliwice“ prezentującą eksponaty muzealne poświęcone ręcznemu odlewnictwu w Gliwicach.

Będąc w Gliwicach koniecznie trzeba też zobaczyć Palmiarnię Miejską. Dzieci będą miały niepowtarzalną okazję do zapoznania się z unikalnymi egzemplarzami fauny i flory. Od 2013 r. funkcjonuje tu również jedno z największych akwariów w Polsce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>