Historię miast można poznać nie tylko po zabytkach czy muzeach. Bowiem to, co najmocniej świadczy o przeszłości danego miejsca to przede wszystkim ludzie, którzy żyli tu kiedyś i coś po sobie pozostawili. To właśnie to jest świadectwem tego, że miasta są żywymi organizmami, które choć rozpoznajemy po architekturze, ale czujemy po ich wewnętrznym tętnie, tworzonym przez mieszkańców. Dlatego, choć może to brzmieć nieco strasznie, najlepszymi miejscami, gdzie poznaje się charakter miasta, są cmentarze. Nie inaczej jest także w Bolesławcu.

W swej świetnej przeszłości Bolesławiec posiadał aż trzynaście cmentarzy. Był to okres rozkwitu miasta, przypadający na drugą połowę wieku XIX i początku XX stulecia. Do naszych czasów niestety nie zachowało się zbyte wiele z tamtych nekropolii. Obecnie można znaleźć przede wszystkim dwa miejsca pochówku dawnych mieszkańców miasta. Są to cmentarze przy ul. Lubańskiej – dawny cmentarz miejski oraz cmentarz żołnierzy radzieckich.

Pierwszy z nich swoje początki bierze u zarania wieku XX. Jest to jednocześnie najlepszy dowód na to, że przez miejsca pochówku poznajemy dawne życie miasta. Ten katolicki cmentarz jest stosunkowo niewielki, co jasno pokazuje, że wyznanie rzymskokatolickie było na terenie miasta w mniejszości. Nagrobek, który jest najstarszym na tym cmentarzu ma na sobie datę 1918 rok. Tuż po wojnie cmentarz był wykorzystywany jako miejsce pochówku żołnierzy radzieckich oraz jeńców pochodzących z Włoch. Po ustabilizowani się sytuacji zwłoki żołnierzy zostały jednak ekshumowane i przeniesione na inne cmentarze. Ostatni pogrzeb na tym cmentarzu miał miejsce w latach 50. XX wieku. Ostateczną datą zamknięcia jest natomiast rok 1952.

Jak wiele miast na Dolnym Śląsku, tak i Bolesławiec został obdarzony cmentarzem żołnierzy radzieckich. Został on ulokowany tuż obok dawnego cmentarza miejskiego. Wśród mieszkańców Bolesławca mówi się o tej nekropolii jako o cmentarzu oficerskim. Zostali tu pochowali żołnierze służący w 7 korpusie pancernym. Pomimo swojego charakteru miejsce to pozostaje dobrze utrzymane i nie stanowi przykrego widoku. Oprócz żołnierzy walczących o Bolesławiec w roku 1945 na cmentarzu pochowane są także osoby stanowiące członków rodzi,n stacjonujących tu w latach późniejszych żołnierzy. Warto zatem skorzystać z bazy noclegowej i poczuć odrobinę dreszczyku emocji, poznając zawiłą historię tego pięknego miasta.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>