Ogromna rozbieżność opinii znajomych na temat Łodzi wywołała w nas potrzebę odwiedzenia tego miasta i przekonania się, jak rzeczywiście prezentuje się jedno z największych miast Polski, niegdyś mała wioska, którą własność przypisuje się biskupom kujawskim. Dzisiaj ośrodek przemysłu filmowego, włókienniczego i bardzo ważny węzeł krajowej komunikacji drogowej. Zasłyszany gdzieś wcześniej urok ulicy Piotrowskiej, pałac Poznańskiego czy Manufaktura to zapewne tylko nieliczne z atrakcji kulturalno-architektonicznych. Skorzystaliśmy więc z bogatej i przystępnej oferty bazy noclegowej miasta Łodzi, zarezerwowaliśmy mały hotelik położony niedaleko wspomnianej już Piotrowskiej i wsiedliśmy w pociąg.

Na pierwszy rzut oka Łódź nie prezentuje się dobrze, stacja Łódź Kaliska do najurokliwszych nie należy. Zaczęliśmy powątpiewać we wspaniałe doznania, jakie miały tu nas spotkać przez kolejne dwa dni. Przypomnieliśmy sobie jednak, że dworzec w naszej rodzinnej miejscowości też nie wygląda najciekawiej, a przecież im dalej w miasto, tym bardziej zabiera dech w piersiach. Nie łamiąc się więc pojechaliśmy taksówką do hotelu. Za nocleg w Łodzi zapłaciliśmy niewiele więc zaoszczędzone pieniądze przeznaczyliśmy na zwiedzanie łódzkich muzeów.

Zaczęliśmy od Centralnego Muzeum Włókiennictwa i Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, oba położone zaledwie 300 metrów od naszego hotelu, przy samej Piotrowskiej. Następnie, przez Pałac Herbsta,  do Muzeum Kinematografii, które zajmuje kolejny pałac, dawna rezydencja fabrykanta Karola Scheiblera. Tam największą uwagę przykuła wystawa poświęcona polskim animacjom dla dzieci. Kolejnym i jak się potem okazało, najważniejszym punktem na naszej liście muzeów było Muzeum Sztuki, gdzie głównym zadaniem instytucji jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej. Powstałe z początkiem 1930 roku dzisiaj jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, a zapoznanie się z prezentowaną tam kolekcją sztuki XX i XXI wieku zająć może kilka ładnych godzin. Łódź to na pewno miasto kontrastowe i wielokulturowe, kreujące się na najbardziej rozwinięte miasto pod kątem kulturalnym, o czym najlepiej przekonać się zwyczajnie spacerując ulicami tego miasta. Tymi pięknymi i tymi brzydszymi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>