Ostróda to niewielkie, ale bogate w atrakcje turystyczne miasto. Liczne jeziora i położone wśród lasów trasy turystyczne, to nie wszystko, co może zaoferować odwiedzającym. Kanał Elbląski, stworzony w XIX wieku, powstał, kiedy na Mazurach zaczął rozwijać się przemysł i potrzebny był efektywny transport. Kanał połączył ówczesne Prusy Wschodnie z Zalewem Wiślanym, aby dostarczać przede wszystkim cenione drewno na maszty i inne części okrętów oraz pozostałe dobra. Poniesione przy realizacji tej potężnej inwestycji koszty, przewyższyły koszt budowy Wieży Eiffla! Z czasem, w miarę rozwoju kolei i dróg, transport wodny zarzucono, a kanał służył już tylko celom turystycznym. Dziś rejsy pasażerskie na kilku odcinkach cieszą się dużym zainteresowaniem wypoczywających w tym rejonie.

W Ostródzie znajduje się wiele zabytków o charakterze militarnym, w tym trzy zespoły koszarowe. Białe Koszary, które służyły artylerii, są najnowsze – z roku 1913. Zaprojektował je Fritz Heitmann. W latach 1980-1898 budowano koszary Grollmanna, zwane również Czerwonymi Koszarami ze względu na wykorzystaną do budowy cegłę. Mieszcząca się przy ul. Garnizonowej dawna jednostka, w tej chwili niezagospodarowana i popadająca w ruinę, wybudowana została w połowie XIX wieku. W okolicy, niedaleko wsi Samborowo, znaleźć można także bunkry z okresu I wojny światowej, których załoga broniła mostu kolejowego. Nie sposób nie wspomnieć również o położonym nad jeziorem Drwęckim zamku krzyżackim oraz o pozostałościach XV-wiecznych murów miejskich, które dawniej otaczały Ostródę. Zobaczyć je można tuż przy gotyckim kościele św. Dominika Savio, jednej z najciekawszych budowli sakralnych w mieście. Inne ostródzkie kościoły również zachwycają. Chociaż są niewielkich rozmiarów, to wyróżniają się architekturą i wykończeniem.

Ostróda jako miejsce wypoczynku z pewnością nikogo nie rozczaruje. Miejsca do spania można zarezerwować przez internet. Wystarczy wpisać hasło: „noclegi Ostróda” w wyszukiwarkę internetową, a znajdziemy wiele opcji nocowania. Gości zapraszają liczne hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Ceny noclegów są zróżnicowane, dlatego z pewnością każdy znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>