W Wałbrzychu znajdziemy piękne zabytki, skwery, parki i inne atrakcje turystyczne. To idealne miejsce by wypocząć, a także zobaczyć ciekawe budowle – zamki czy kościoły. To miejsce przyciąga także ze względu na hitlerowskie podziemia, które nadal skrywają wiele tajemnic. Niezależnie co jest celem naszej podróży, w Wałbrzychu znajdziemy dla siebie niedrogi nocleg. Ma bowiem dobrze rozbudowaną bazę noclegową. W mieście działają hostele, hotele, motele jak i pokoje gościnne i apartamenty na wynajem. Wałbrzych może się poszczycić wieloma budowlami, które zostały stworzone przed latami.

Jednym z budynków charakterystycznych dla tego miasta jest eklektyczny ratusz. Został on zbudowany w 1857 roku przy Placu Magistrackim. Towarzyszą mu liczne, ładne kamienice, które razem z ratuszem otaczają miejski rynek. Na płycie stoi za to fontanna oraz ławeczki, gdzie chętnie wypoczywają turyści oraz mieszkańcy. Wałbrzych może też się pochwalić pięknymi zabytkami architektury sakralnej. Mowa tu m. in. o kościele Aniołów Stróżów – neogotyckiej świątyni, pochodzącej z przełomu XIX i XX stulecia. Powstał on na miejscu dawnego kościoła, pochodzącego z XV wieku. Do jego budowy wykorzystano ciemnoczerwoną cegłę. Jest to potężna konstrukcja, która góruje nad całym otoczeniem. We wnętrzach także doskonale można to odczuć. By zobaczyć sufit, trzeba bardzo odchylić głowę. Kościół został niedawno ogłoszony Kolegiatą Najświętszej Marii Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów.

Innymi budynkami, które warto zobaczyć, są liczne pałacyki i gmachy, jak np. zamek Czettritzów – barokowa konstrukcja z XVI stulecia, czy pałac Albertich, pochodzący z XIX wieku. Ciekawe są także dawne domy mieszczan i kupców, które znajdują się w okolicach rynku. Ciekawą konstrukcją jest też palmiarnia w Lubiechowie, niedaleko Zamku Książ. Jest to konstrukcja pochodząca z lat 20 ubiegłego wieku, gdzie zebrano wiele egzemplarzy egzotycznych roślin. Jednak największą ciekawostką dla miłośników architektury będzie pewnie fakt, że ściany palmiarni od wewnątrz pokryte są tufem wulkanicznym, który przywieziono tu spod Etny. Sam Zamek Książ także jest doskonałym przykładem architektury, który możemy zobaczyć także od wewnątrz. Nie wszędzie zachowały się tu oryginalne wyposażenia, ponieważ przeszedł on w czasie II wojny światowej dużą przebudowę, ale część pomieszczeń udało się przywrócić do poprzedniego wyglądu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>