Niewiele polskich miejscowości ma tak bogatą historię jak leżący w Wielkopolsce Zaniemyśl [info w Wikipedii]. Wieś powstała w trzynastym wieku. Jan Długosz w Rocznikach pisał o wydarzeniach z Zaniemyśla z czternastego wieku. Wtedy to mieszkańcy pokonali trzytysięczny odział krzyżacki oraz wybudowali umocnienia obronne.

Historia ostatnich stuleci również jest bogata. W czasie zaborów mieszkańcy Zaniemyśla brali udział w powstaniu wielkopolskim. Wiele rodzin ucierpiało też podczas drugiej wojny światowej, a liczba mieszkańców Zaniemyśla znaczenie się zmniejszyła. Miejscowość była wsią, potem miastem, dzisiaj znów nie ma praw miejskich. W swojej zabudowie miejscowość łączy zarówno cechy miejskie, wiejskie i typowe dla nowoczesnej miejscowości turystycznej. Tak bogata historia musiała odbić się w architekturze. Przykładem najstarszej zabudowy jest zespół probostwa i pobliski park. Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w Zaniemyślu już w średniowieczu. W osiemnastym wieku zbudowano nową świątynię w innym miejscu. Stary kościół istniał aż do dziewiętnastego wieku, kiedy to został rozebrany. Do współczesnych czasów przetrwał najmłodszy kościół, budynki probostwa oraz otaczający je park. Obiekt jest dobrze zachowany, odremontowany z zewnątrz i wewnątrz.

Chcąc dokładnie zwiedzić Zaniemyśl, warto na to przeznaczyć kilka dni. Znalezienie bazy noclegowej w tej miejscowości nie będzie stanowiło problemu [szukaj w Meteorze]. Pierwszą propozycją jest urządzony w odremontowanym, zabytkowym budynku hotel Villa pod Orzechem. Znajduje się on na ulicy Raczyńskiego, a więc blisko opisywanego wcześniej kompleksu probostwa oraz innego zabytku – domu sióstr służebniczek Maryi. Hotel oferuje pokoje jedno-, dwu-, trzy-, cztero-, a nawet sześcioosobowe. Każdy wyposażony jest w łazienkę, lodówkę, czajnik bezprzewodowy internet i telewizję. Ośrodek oferuje gościom wiele atrakcji, między innymi salę z kominkiem, grill, wypożyczalnię rowerów, stoły do bilarda i ping-ponga, przejazdy bryczką i kolejką wąskotorową. Do hotelu można przyjechać ze zwierzętami. Kolejne możliwości noclegu to ośrodki wypoczynkowe, których w obecnie turystycznej miejscowości nie brakuje. Większość z nich położona jest w centrum Zaniemyśla. Ostatnia możliwość to wynajęcie domku letniskowego lub nocleg w gospodarstwie agroturystycznym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>